25 Pol’And’Rock Festival 2019 (znany wcześniej jako Przystanek Woodstock) przeszedł już do historii. Z wielu powodów był wyjątkowy – nie tylko ze względu na ćwierćwiecze i frekwencyjny rekord. Szacuje się, że koncert Kultu (Kazik i jego zespół wystąpili na tym festiwalu po raz pierwszy) mogło oglądać nawet milion osób. Po raz pierwszy też tak mocno akcentowane zostały przesłania polityczne. Tom Morello z zespołu Prophets of Rage (dawniej Rage Against The Machine) pod koniec koncertu na moment pokazał plecy gitary, na których widniał napis w języku polskim „pierdolić faszyzm”. O szacunek dla wszystkich ludzi – bez względu na kolor skóry, wyznanie, orientację seksualną – apelowała też Majka Jeżowska, której występ na tym festiwalu był niespodzianką, bardzo, bardzo ciepło przyjętą przez publiczność. W czasie koncertu Kultu na telebimie na tyle sceny pojawiały się grafiki przedstawiające dziennikarzy TVP ubranych w mundury. Tych akcentów było o wiele więcej – warto tu wymienić choćby debatę „hejt mi nie gra”, w której w namiocie ASP wzięli udział Jurek Owsiak i rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. O takich wartościach jak miłość, szacunek dla wszystkich, brak zgody na podłość i zło wyrządzane drugiemu człowiekowi mówili ze sceny też Renata Przemyk, Wojciech Smarzowski, Kasia Nosowska i wielu innych.

Na zakończenie festiwalu Jurek Owsiak wykrzyczał ze sceny mocne słowa, które przytaczam bez kropkowania:
Czemu nie karzecie polityków, którzy zapierdalają samolotami za moje kurwa pieniądze? Dlaczego ich nie pociągniecie do odpowiedzialności? Nie ma na to zgody. Możecie mnie zabić na tej barykadzie. Możecie mi strzelić w łeb, ale nie cofnę się, bo Polska się stacza. Nie możecie uszanować powstańców warszawskich! Składacie wieniec pod przypadkową tablicą i dalej Możecie mnie zarąbać, ale nie zamknięcie mi mordy! To wy trwonicie moje pieniądze. Zabieracie Westerplatte. Kurwaa, po co?! Odpierdolcie się od Westerplatte! Wsadzicie mnie za to do pierdla? To znajdę tam kumpli i rozsadzimy to od środka oraz Po raz drugi to powiem. I odpierdolcie się w sądach, bo to jest utwór muzyczny. Żeby nie rządziło, kłamstwo, pogarda i szczucie Polaków jednych na drugich, to może kurwa coś zmienimy? Bądźcie moimi obrońcami w sądzie w Słubicach

A moje zdjęcia jak zwykle – ludzie, publiczność, uczestnicy festiwalu. Radośni, uśmiechnięci, pozytywni, rozbawieni. Bo taki jest ten festiwal – radosny, otwarty, tolerancyjny. Dla każdego bez względu na wiek, płeć, wyznanie, orientacje seksualną czy pochodzenie. Zapraszam !

4 komentarze

Możliwość komentowania jest wyłączona.