Nigdy nie będziesz szła sama!

22 października 2020 Trybunał Konstytucyjny Julii Przyłębskiej wydał orzeczenie znoszące możliwość przerywania ciąży z powodu nieodwracalnych wad płodu. Jeszcze tego samego dnia na ulicach wielu miast pojawili się ludzie demonstrujący swój sprzeciw. W Krakowie pierwsi protestujacy spontanicznie zebrali się przy ul. Retoryka, gdzie mieści się krakowski oddział Prawa i Sprawiedliwości. W kolejnych dniach tłumy na ulicach rosły i gęstniały. Kilka razy udało się niemal zupełnie sparaliżować Kraków blokując Aleje Trzech Wieszczów pod Jubilatem, czy kilka dni później, kiedy wielotysięczny tłum zablokował skrzyżowanie Alej z ul. Piłsudskiego i Aleją Focha. W tym wszystkim chyba najbardziej zagubiona jest policja, która przechodzi przez różne fazy – od zupełnie biernego ochraniania, przez próby pacyfikacji blokad aż do zupełnie głupich posunięć jak to z ostatniej soboty (28 listopada 2020), kiedy to zupełnie bezsensownie broniono demonstrantom dostępu do schodów przed budynkiem Collegium Novum UJ.
Demonstracje, które wywołało orzeczenie Trybunału, bardzo szybko przeistoczyły się w antyrządowe protesty, a prawo do aborcji stało się jednym z wielu postulatów, w których mnie najważniejszy wydaje się ten dotyczący ustąpienia rządu i rozpisania przedterminowych wyborów. Szczególnie teraz, kiedy ta nieudolna ekipa rządowa zaognia i tak nienajlepsze relacje z Unią Europejską kierując Polskę na drogę Polexitu i kompletnie nie radzi sobie z opanowaniem epidemii. Kolejne rozporządzenia i zakazy jedynie pogłębiają chaos i niczego nie rozwiązują.
Pełna lista postulatów Strajku Kobiet dostępna tutaj: http://strajkkobiet.eu/postulaty/

Poniższa seria zdjęć to wybór z kilkuset kadrów z kilku tygodni krakowskich protestów – Strajk Kobiet 2020 w Krakowie – zapraszam!